wtorek, 28 maja 2013

Szparagi na cieście francuskim

W zeszłym roku na otwarcie EURO2012 zrobiłam szparagi na cieście francuskim. Wszystkim smakowały i okazały się hitem. W tym roku postanowiłam odświeżyć przepis. Przepis z Palce Lizać GW lekko zmodyfikowany. Róbcie szybko, bo szparagi niebawem przeminął. Smacznego!
 

SKŁADNIKI
275 g (1 opakowanie) ciasta francuskiego
300 g zielonych szparagów
200 g  szynki
1 ząbek czosnku
1 cebula
1 łyżka oregano
3 jajka ugotowane na twardo
 100 g żółtego sera 
sok z połowy cytryny
oliwa
sól, pieprz

sos
1 jajko surowe
200 ml śmietany kremówki
1-2 łyżki śmietany 18%

JAK TO ZROBIĆ
Szparagi oczyszczamy, odłamujemy zdrewniałe części łodyg i myjemy. Do wrzącej osolonej wody zakwaszonej sokiem z cytryny wkładamy szparagi, gotujemy 3 minuty. Odsączamy.

Cebulę i szynkę kroimy w drobną kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę. Wszystko razem podsmażamy na oliwie. Studzimy.

Dużą blachę wykładamy ciastem francuskim, boki ciasta lekko podnosimy do góry (żeby sos nam nie uciekł, jak polejemy ciasto), rozkładamy podsmażoną cebulę, szynkę i czosnek, pokrojone w plastry jajka na twardo, wszystko to posypujemy oregano. Na wierzch kładziemy szparagi.

Surowe jajko i śmietankę mieszamy na gładką masę - jeżeli sos jest za rzadki dodajemy 1-2 łyżki śmietany 18%. Sos śmietanowy doprawiamy solą i pieprzem i równomiernie wylewamy na szparagi. Posypujemy startym żółtym serem.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok. 25 - 30 minut. Smacznego!

 


piątek, 24 maja 2013

Racuchy z rabarbarem

Lubię racuchy z jabłkami na drożdżowym cieście, są mięciutkie i puszyste, a smakują mm mm fajowo - jak to mówi moja córka :) A dzisiaj wpadłam na pomysł, a może by tak je zrobić z rabarbarem? Powiem wam, że wyszły super! Musicie spróbować!


SKŁADNIKI
1,5 - 2 szklanki mąki
4 łyżeczki cukru
25 g drożdży
1 szklanka ciepłego mleka
1 - 2 łodygi rabarbaru
olej lub oliwa do smażenia 
cukier puder do posypania

JAK TO ZROBIĆ
(krok po kroku wg zdjęcia - post o racuchach z jabłkami)
Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru i odrobiną mleka. Mąkę przesiewamy, robimy w niej dołek i wlewamy rozrobione drożdże, zagarniając troszkę mąki. Odstawiamy w ciepłe miejsce.

Rabarbar myjemy, obieramy i kroimy w bardzo drobną kostkę.

Jak drożdże podrosną i lekko opadną dodajemy pozostały cukier i ciepłe mleko.
Mieszamy na gładką masę i dodajemy rabarbar, ponownie mieszamy. 

Odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. 

Smażymy na rozgrzanym oleju. Racuchy posypujemy cukrem pudrem.



Akcja rabarbar - IV edycja

środa, 22 maja 2013

Chłodnik - idealny na upały

Dzisiaj chłodnik na zsiadłym mleku idealny na upały. Polecam.


SKŁADNIKI
1 pęczek botwinki
1 pęczek cienkiego szczypiorku
6 rzodkiewek
6 ogórków gruntowych
1/2 pęczku koperku
1 ząbek czosnku
sok z połowy cytryny
800 g zsiadłego mleka Krasnystaw, może też być kefir lub maślanka
jajka na twardo

do smaku
cukier, sól, pieprz, ocet winny (jak ktoś lubi)

JAK TO ZROBIĆ
Botwinkę czyli buraczki i liście dokładnie myjemy, kroimy najdrobniej jak się da. Wrzucamy do garnka i zalewamy zimną wodą, tak żeby całość była przykryta (wody nie może być zbyt dużo). Dodajemy 2 łyżeczki cukru i gotujemy na małym ogniu ok. 10 - 15 minut, aż buraczki będą miękkie. Na koniec dodajemy sok z połowy cytryny. Studzimy.

W trakcie gotowania botwinki, ogórki gruntowe i rzodkiewkę kroimy w bardzo drobną kostkę, a szczypiorek i koperek siekamy. Jak nie mamy czasu, żeby kroić ogórków i rzodkiewki to możecie zetrzeć na tarce o dużych oczkach. U mnie warzywa muszą być pokrojone, żeby było je czuć pod zębami :) 

Pokrojone warzywa i przeciśnięty przez praskę czosnek wrzucamy do wystudzonego wywaru z botwinki. Na koniec dodajemy zsiadłe mleko, wszystko dokładnie mieszamy i doprawiamy solą, pieprzem, cukrem lub octem. Wstawiamy do lodówki. Przed podaniem wrzucamy do chłodnika jajko ugotowane na twardo. Smacznego!


poniedziałek, 20 maja 2013

Naleśniki ze szpinakiem

Odwiedziłam osiedlowy bazarek i nie mogłam się oprzeć młodym warzywom. W koszyku oczywiście znalazły się szparagi, szczypiorek, botwinka, ogórki gruntowe, rzodkiewka, szpinak, koperek, a na deser dołożyłam rabarbar. I tak z tych wszystkich warzyw zrobiłam chłodnik, szparagi na cieście francuskim, naleśniki ze szpinakiem, a na deser ciasto z rabarbarem. Dzisiaj przepis na naleśniki ze szpinakiem, a w następnych postach kolejne wiosenne przepisy.
 

SKŁADNIKI
na ciasto naleśnikowe (przepis staropolski - sprawdzony, bardzo dobry)
2 szklanki mleka 32%
szczypta soli
4 jajka
1 łyżka rozpuszczonego i ostudzonego masła
mąka – tyle ile wchłonie płyn, tak dozowanej, aby ciasto miało niezbyt gęstą konsystencję (ja daję ok. 10 czubatych łyżek)
oliwa do posmarowania patelni

 SKŁADNIKI
na farsz ze szpinaku
400 - 500 g świeżego lub mrożonego szpinaku
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
0,5 kostki sera feta
2 łyżki śmietany 18% 

JAK TO ZROBIĆ 
Zaczynamy od usmażenia naleśników. Masło rozpuszczamy i studzimy. Mleko, sól, całe jajka i płynne chłodne masło spieniamy w mikserze, dodajemy, niewielkimi partiami mąkę. Ciasto ubijamy na średnich obrotach, aż będzie jednolite, gładkie i lśniące. Odstawiamy na 20 minut, by „wypoczęło”. Smażymy na bardzo dobrze rozgrzanej patelni, posmarowanej oliwą, rumieniąc z obu stron.
 
W trakcie smażenia naleśników robimy farsz ze szpinaku. Na patelni rozpuszczamy masło, wrzucamy przeciśnięty przez praskę czosnek, chwilę podsmażamy, dodajemy umyty i posiekany bardzo drobno szpinak. Doprawiamy białym pieprzem. Pokruszony ser feta dodajemy do szpinaku, a na koniec dokładamy śmietanę. Studzimy.
  


 Gotowe naleśniki przekładamy masą ze szpinaku, zawijamy i jemy lub jeszcze raz podsmażamy na maśle. Smacznego!


czwartek, 16 maja 2013

Pizza kukurydziana z patelni

Szybka dietetyczna kolacja. Przepis znalazłam na blogu: klik. Pizza całkiem, całkiem, dlaczego? Zdania na temat smaku są podzielone. Strona męska zjadła z apetytem i wołała o dokładkę, a strona damska zjadła częściowo swój przydział, bo resztę oddała w ramach dokładki.
Zaleta tej pizzy to czas, wystarczy zaledwie 10-15 minut i mamy ciepły i lekki posiłek na kolację. Polecam zrobić, żeby się przekonać jak ładnie pachnie i smakuje. Smacznego.


SKŁADNIKI 
na pizzę o średnicy ok. 20 cm
4 łyżki kaszki kukurydzianej
1 czubata łyżeczka mąki pszennej
2 łyżki mleka
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 jajko
sól
pieprz
olej do smażenia

na górę
szynka
pomidor
oliwki
cebula
suszona bazylia
suszone oregano

JAK TO ZROBIĆ
Do miski wsypujemy mąkę, kaszkę i proszek do pieczenia, mieszamy. Dodajemy jajko, mleko. Wszystko dokładnie mieszamy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Na rozgrzanej patelni z małą ilością oleju wylewamy ciasto. Układamy ulubione składniki, w moim przypadku to: cebula, szynka, pomidor, oliwki. Wszystko to posypujemy oregano i bazylią. Podsmażamy lekko spód ok. 2-3 minut.

Następnie przekładamy pizzę na blachę i wkładamy do nagrzanego piekarnika na 180 stopni, na 5-7 minut. Pieczemy do lekkiego zrumienienia. 

poniedziałek, 13 maja 2013

Barszczyk czerwony na domowym zakwasie

Przez ostatnie kilka dni "chodził za mną" smak czerwonego barszczyku, takiego prawdziwego, nie oszukanego - z torebki! Przepis znalazłam w dodatku Gazety Wyborczej Palce Lizać. Powiem tak: barszczyk jest na domowym zakwasie i smakuje wyśmienicie. Kto chce sobie przypomnieć BN to zachęcam do zrobienia. Smacznego!


SKŁADNIKI
zakwas na barszcz
2 buraki
2 ząbki czosnku
2 liście laurowe
4 ziarenka ziela angielskiego
1 łyżka soli gruboziarnistej
1/2 łyżeczki cukru
1 kromka chleba razowego

czysty barszcz
2-3 buraki
1 jabłko
1 gruby plaster selera
2 ząbki czosnku
1 liść laurowy
3 ziarenka ziela angielskiego
3 szklanki przecedzonego przez ściereczkę zakwasu
sól, pieprz, cukier 

JAK TO ZROBIĆ
Zaczynamy od zakwasu. Buraki obieramy i kroimy w plastry. Wkładamy do litrowego słoika, dodajemy przyprawy i pokruszony chleb. Zalewamy 3 szklankami przegotowanej ciepłej wody i odstawiamy na 3-4 dni. 

Robimy czysty barszcz. Buraki i jabłko obieramy. Buraki kroimy w plastry, a jabłko w ćwiartki. Układamy w garnku, dodajemy selera i pokrojony w słupki czosnek. Wlewamy 2-3 szklanki wody i gotujemy na małym ogniu przez godzinę. Dodajemy zakwas, zagotowujemy. Przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin (ja odstawiłam na całą noc). Przecedzamy, podgrzewamy i doprawiamy do smaku.




piątek, 10 maja 2013

Pizza ze szpinakiem i fetą

Szybka piątkowa kolacja dla mnie i dzieci, a dla mojego męża obiadokolacja.
O godzinie 17:30 dzwoni mąż i mówi że jedzie do domu i że nie jadł dzisiaj obiadu. Co ja na to: kup pieczywo i coś na kanapki, ale potem otwieram lodówkę i... zobaczyłam drożdże więc mówię, a może masz ochotę na pizzę? Usłyszałam: pewnie, że tak :) 
Zawołałam dzieci i zabraliśmy się za robienie pizzy. Jedna była z sosem pomidorowym, szpinakiem i serem fetą, a druga z sosem pomidorowym, szynką, cebulą, zielonymi oliwkami i pomidorem (zdjęcia brak, bo szybko zniknęła z talerza).
O godzinie 19 zajadaliśmy już pizzę.
Zawsze trzeba czekać, aż wyrośnie ciasto, a dzisiaj było odwrotnie. Tym razem musiałam czekać aż sos się odparuje. Dzisiaj było ciepło więc drożdże rosły bardzo szybko.


SKŁADNIKI 
na
2 pizze o średnicy 25 cm 
lub 
jedna duża blacha piekarnikowa
50 g drożdży (pół kostki) 
250 ml ciepłej wody
3 szklanki mąki 
1 łyżeczka cukru 
2 łyżeczki soli 
2 łyżki oliwy
sos
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
1 puszka pomidorów
1 łyżeczka oregano
1 łyżeczka bazylii
1 łyżeczka cukru
1 łyżka oliwy
sól, pieprz, chili, słodka papryka do smaku

garść świeżego szpinaku lub 6 kulek mrożonego szpinaku liści
pół kostki sera feta

ser żółty lub mozzarella


JAK TO ZROBIĆ
Drożdże rozrabiamy z cukrem i odrobiną wody. Mąkę przesiewamy, dodajemy sól i dokładnie mieszamy. Na środku robimy dołek i wlewamy rozrobione drożdże i mieszamy z odrobiną mąki. Odstawiamy w ciepłe miejsce. Jak drożdże urosną i opadną dodajemy wodę, oliwę i zagniatamy ciasto do jednolitej masy, w razie potrzeby dodajemy trochę mąki. Odstawiamy w ciepłe miejsce, aż ciasto podwoi swoją objętość.

W tym czasie jak ciasto rośnie, robimy sos. Cebulę kroimy, czosnek przeciskamy przez praskę i podsmażamy na oliwie. Dodajemy wszystkie przyprawy (oregano, bazylię, cukier, pieprz, paprykę słodką, chili, sól) chwilę mieszamy, uważamy żeby nie przypalić. Następnie wlewamy puszkę pomidorów i dusimy na małym ogniu aż cały płyn odparuje. Na koniec miksujemy na jednolitą masę.

Szpinak rozmrażamy. Na maśle smażymy czosnek i dodajemy rozmrożony szpinak. Smażymy do momentu odparowania wody.

Ciasto dzieli my dwie części. Na blaszce podsypanej mąką wałkujemy ciasto.

Na jednej pizzy: smarujemy sos, rozkładamy szpinak i pokrojony w kostkę ser feta.

Na drugiej pizzy: smarujemy sos, starty żółty ser lub plasterki mozzarelli, i dodatki na jakie mamy ochotę i wszystko znów przysypujemy serem lub mozzarellą.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego na 180stopni, na 20-25 minut. Oczywiście zaglądamy i sprawdzamy.




Pizza Inaczej

wtorek, 7 maja 2013

Bułeczki śniadaniowe

Chyba każdy lubi zapach świeżego pieczywa. Cieplutkie bułeczki z rozpływającym się masłem mm mm to jest to. Poniżej przepis na bułeczki śniadaniowe w wersji mini (o średnicy ok. 5 cm) idealne dla dzieci. Oczywiście ciasto można podzielić na mniej części np. 8 i wtedy wyjdą normalne bułeczki wielkości standardowych kajzerek :) Smacznego!


 SKŁADNIKI
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka mąki orkiszowej
25 g drożdży
3/4 szklanki wody
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
3 łyżki oliwy lub oleju

do posypania
1 łyżka mleka
słonecznik
sezam
mak

JAK TO ZROBIĆ
Zaczynamy od rozczynu. Drożdże rozrabiamy z łyżeczką cukru i odrobiną wody. 
Do miski przesiewamy mąkę pszenną i orkiszową, dodajemy sól i mieszamy. Następnie wlewamy rozczyn drożdżowy, dodajemy 2 łyżki oliwy i etapami wlewamy wodę. Zagniatamy ciasto ok. 5 minut. Na koniec całość obtaczamy w oliwie. Ostawiamy na 30-40 minut w ciepłym miejscu pod przykryciem.

Gdy ciasto podwoi swoją objętość, dzielimy je na 16 części, smarujemy odrobiną mleka, obtaczamy w słoneczniku, sezamie lub maku. Kładziemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy i znowu odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut.

Bułeczki wkładamy do nagrzanego piekarnika na 230 stopni na 30 - 35 minut.




sobota, 4 maja 2013

Zupa ogórkowa jak u mamy

Nie ma jak zupa domowej roboty, a jeszcze taka z naszego dzieciństwa którą robi mama. Zeszło mnie na wspomnienia, dlatego dzisiaj zupa ogórkowa.

SKŁADNIKI
300 g żeberek wieprzowych
2 marchewki
1 pietruszka
4-5 ziemniaków
5 ogórków kiszonych
2 łyżki koperku
2 łyżki śmietany 18%

JAK TO ZROBIĆ
Mięso myjemy, wkładamy do garnka i zalewamy zimną wodą. Doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy wszystkie szumowiny i wrzucamy pokrojoną marchewkę i pietruszkę. Gotujemy ok.30minut. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. Kiedy ziemniaki będą miękkie dodajemy starte na tarce o grubych oczkach ogórki kiszone. Gotujemy jeszcze przez 10-15 minut. Zupę solimy, pieprzymy, dajemy vegetę - oczywiście dosmaczanie wg upodobań. Przed podaniem zaprawiamy zupę śmietaną. Do miseczki ze śmietaną odlewamy trochę zupy i energicznie mieszamy, aby nie powstały grudki, tak rozrobioną śmietanę wlewamy do garnka. Dosypujemy koperek.



środa, 1 maja 2013

Likier kokosowy

Likier kokosowy czyli domowe malibu.

SKŁADNIKI na 0,75l likieru
wiórka kokosowe ok. 200 g
0,5 l wódki
1 puszka mleka skondensowanego słodkiego
1 puszka mleka skondensowanego niesłodzonego

JAK TO ZROBIĆ
Wiórka wsypujemy do litrowego słoika i zalewamy wódką. Zakręcamy i odstawiamy na 4 dni. Po tym czasie odsączamy wiórka na sitku lub przez gazę. Do garnka wlewamy dwie puszki mleka i odsączony przez sito alkohol. Całość miksujemy i przelewamy do butelki. Wstawiamy na 3 dni do lodówki.