piątek, 23 sierpnia 2013

Cukinia z suszonymi pomidorami w kremowym sosie mascarpone

Dzisiaj zapraszam na makaron z cukinią. Pierwszy raz robiłam to danie i moje wrażenie to wielkie pozytywne zaskoczenie, a można je wyrazić tak: coś pysznego, niebo w gębie, rozkosz podniebienia, cud miód i... nic więcej nie powiem, sami spróbujcie :) Przepis mam od Pani Magdy, którą serdecznie pozdrawiam!
 
 
SKŁADNIKI na 4 porcje
1 opakowanie makaronu np. tagliatelle tzw. fale z Lubelli
2 średnie cukinie
5 suszonych pomidorów w oleju
250 g serka mascarpone
2 ząbki czosnku
oliwa lub olej z pomidorów
 
przyprawy
sól, pieprz, bazylia suszona lub świeża
 
JAK TO ZROBIĆ
Na początku gotujemy makaron w osolonym wrzątku wg instrukcji na opakowaniu.
 
Cukinię myjemy, końcówki ścinamy. Cukinię kroimy na cztery części, a potem w plasterki - niezbyt cienko, żeby było ją czuć pod zębem :)
 
Suszone pomidory kroimy w kostkę.
 
Jak mamy świeże listki bazylii to 4 - 5 listów kroimy bardzo drobno.
 
Na patelni rozgrzewamy 3 łyżki oliwy lub oleju z pomidorów (smak będzie idealny), smażymy cukinię. Jak cukinia ładnie się podsmaży dodajemy pocięte pomidory oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Mieszamy, chwilę smażymy i dodajemy świeżą bazylię lub szczyptę suszonej. Doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy.
 
 
Na koniec dodajemy serek mascarpone, powoli mieszamy, aby cukinia i pomidory oblepiły się delikatnym, kremowym sosem.
 
 
Odcedzony makaron wrzucamy na patelnię do sosu z cukinią, chwilę mieszamy. Na wierzch dania kładziemy kilka listów świeżej bazylii i gotowe!!!
 
Smacznego! 
 
Moje rady
Nie dawajcie za dużo oliwy, ponieważ cukinia ją szybko wchłonie, a poza tym mascarpone jest dość tłustym serem.
 
 
 
 
Biorę udział w akcjach: 
 
 
Makaron kreatywnie
 

czwartek, 22 sierpnia 2013

Sok malinowy

Sok malinowy idealny na zimę i deszczową pogodę. Pasuje jako dodatek do herbaty, do budyniu, a dla mnie najlepszy jest SAM z gorącą wodą mmm pychotka :) Polecam!


SKŁADNIKI
1 kg malin
1 kg cukru
 1 pojemnik to ok. 400 g - 450 g malin
cukru można dać mniej lub więcej jak kto woli :)

JAK TO ZROBIĆ
Maliny dokładnie przebieramy i płuczemy na sicie. Wrzucamy do garnka i zasypujemy cukrem. Odstawiamy na 30 - 40 minut, aż maliny puszczą sok. Następnie garnek z malinami stawiamy na małym ogniu, co jakiś czas mieszamy, aż owoce rozpadną się, a cukier rozpuści.
Gotowy, przestudzony sok przelewamy przez sito, a jak trzeba to nawet przecieramy. Tak powstały sok bez pestek doprowadzamy do wrzenia, szumowiny zdejmujemy. Sok malinowy wlewamy do słoików, szczelnie zakręcamy i odstawiamy w zacienione miejsce.
Można też po zakręceniu słoików odwrócić je denkiem do dołu. Ja tego nie praktykuję, ponieważ ładnie się wekują bez odwracania i nakrętka jest wklęsła.


Moje rady
Sok z malin po otwarciu trzymaj w lodówce ok. 2 tygodni.



Biorę udział w akcjach:

Zapasy na zimę - I edycja 2013

środa, 14 sierpnia 2013

Ptysie - przysmak z dzieciństwa

Czy ktoś nie lubi ptysi? Ja za nimi przepadam, tak jak i moje dzieci. Z budyniem czy bez znikają bardzo szybko z talerza. Dzisiaj przepis na ptysie wg mojej mamy. Ptysie bardzo ładnie się wypiekają i nie opadają na drugi dzień. Przepis wg mnie idealny. Smacznego!



SKŁADNIKI na ptysie
250 g = 1 kostka smalcu
250 ml = 1 szklanka wody
280 g mąki
9 jajek

SKŁADNIKI na masę budyniową
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka mąki
2 cukry waniliowe
0,5 szklanki cukru białego
1,5 szklanki mleka
250 g masła

JAK TO ZROBIĆ

Ptysie
Smalec z wodą rozpuszczamy, dodajemy mąkę. Gotujemy ok. 10 minut cały czas mieszamy. Zdejmujemy z ognia, miksujemy, wbijamy po jednym jajku.

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 220 - 230 stopni. Blaszki wykładamy papierem do pieczenia lub natłuszczamy. PCiasto ptysiowe wkładamy w rękaw cukierniczy i wyciskamy lub po prostu nakładamy ciasto na łyżkę, a drugą ściągamy na blaszkę. Ptysie pieczemy ok. 10 - 12 minut.

Aby ptysie nie opadły:
Wszystkie ptysie układamy na blaszce i na całą noc wkładamy do ostudzonego piekarnika z lekko uchylonymi drzwiczkami. Proponuję włożyć łyżkę drewnianą lub coś innego, aby przez przypadek się nie zamknęły.

 

Masa budyniowa
Gotujemy 1 szklankę mleka z cukrem. W pozostałym mleku łączymy dwie mąki, mieszamy aby nie powstały grudki. Na wrzące mleko wlewamy mleko z mąką, energicznie mieszamy i chwilę gotujemy. Studzimy - musi być dość chłodne, aby po połączeniu z masłem nie zrobiło się rzadkie. Podstawa - bardzo dobrze schładzamy!

Masło ucieramy na puch. Wystudzony budyń dodajemy po łyżce do utartego masła. Masa budyniowa gotowa :)










 

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Pierś kurczaka w prażonej cebulce i borowikach

Szybki obiad na bazie zup z torebki. Byłam zaskoczona efektem i smakiem takiego obiadu. Warto spróbować. Smacznego!
 
 
SKŁADNIKI
1 op. zupy borowikowej Knorr
1 op. zupy cebulowej francuskiej z prażoną cebulką Knorr
2 piersi kurczaka
1 por
2 małe op. sera mozzarella
150 g – 200 g sera żółtego
1 duża śmietana 18%
 
JAK TO ZROBIĆ
Piersi myjemy, osuszamy i kroimy. Zupy mieszamy ze sobą i obtaczamy w nich piersi. Smażymy na rozgrzanej oliwie na rumiano. W tym czasie myjemy i kroimy pora na dość duże kawałki i wykładamy nim naczynie żaroodporne. Usmażone piersi układamy na porze, następnie pokrojony w plastry ser mozzarella, potem kolejna warstwa kurczaka i mozzarelli. Na koniec ścieramy ser żółty i zalewamy wszystko rozbełtaną śmietaną. Przykrywamy i wkładamy do nagrzanego piekarnika na 180 st. na 30minut.
 
 
 
Moje rady
Oryginalny przepis jest na samej zupie cebulowej, niestety dla mnie było za słone. Wcześniej zrobiłam same cebulowe i było dość słone. Tym razem zrobiłam mieszankę cebulowej z borowikową i wyszło bardzo dobre. Do tego zrobiłam sałatkę z kapusty pekińskiej, kukurydzy, papryki i cebulki z majonezem. Bardzo dobrze się komponowało.

wtorek, 6 sierpnia 2013

Pikantna wołowina w czerwonym winie

Wspomnienie po Budapeszcie...
 

SKŁADNIKI
na 4 porcje
500 g-700 g wołowiny
2 cebule
1 papryka
2 marchewki
500 ml bulionu wołowego
250 ml czerwonego wina
2 ząbki czosnku

przyprawy
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka imbiru
1 łyżeczka mąki
chilli
sól
pieprz 

JAK TO ZROBIĆ
Mięso kroimy w kostkę lub paski i podsmażamy na oleju, przekładamy do garnka. Cebule kroimy w pół krążki, smażymy, aż się zarumieni. Usmażoną cebulę przekładamy do garnka z mięsem, podlewamy bulionem i winem. Dusimy na małym ogniu przez 1,5 godziny. Na pół godziny przed końcem gotowania dodajemy pokrojoną w krążki marchewkę, słodką paprykę i czosnek. Na 10 minut przed końcem gotowania dodajemy pokrojoną w paski paprykę, imbir i tymianek. Mąkę mieszamy z 60 ml zimnej wody, dodajemy do mięsa z warzywami i zagotowujemy. Na koniec dosmaczamy solą, pieprzem i chili.