środa, 24 lipca 2013

Kurczak na minie czyli kurczak w kawałkach

Kurczak na minie? Pewnie zastanawiacie się skąd taka nazwa? Nazwę wymyśliła moja mama :)
 
SKŁADNIKI
4 udka z kurczaka (kulinarne)
2 - 3 łyżki śmietany 18%
przyprawy

sól, pieprz, vegeta

opcjonalnie
koperek, natka pietruszki,
kukurydza, groszek, marchewka

JAK TO ZROBIĆ
Kurczaka bardzo dokładnie myjemy, ściągamy z niego skórę (jak ktoś lubi to może zostawić), łamiemy w pół, wkładamy do garnka i podlewamy odrobiną wody. Takiego kurczaka dusimy na małym ogniu ok. 40 - 50 minut, w razie potrzeby dolewamy wodę. Jeżeli mięso kurczaka ładnie odchodzi od kości to znaczy, że jest już gotowe.

Garnek zdejmujemy z ognia, wyjmujemy udka i oddzielamy mięso od kości. Mięso bez kości wrzucamy z powrotem do garnka, dodajemy śmietanę i dosmaczmy wg uznania solą, pieprzem lub vegetą. Przed podaniem do sosu dodajemy drobno posiekany koperek (może też być natka pietruszki, kukurydza z puszki, groszek z puszki itp.). Smacznego!


Moje rady
Dodając śmietanę trzeba uważać, aby się nie zważyła, bo wywar w którym gotował się kurczak jest gorący. Dlatego ja zawsze odlewam do miseczki kilka łyżek gorącego wywaru, dodaję do niego 2-3 łyżki śmietany i energicznie mieszam mieszadełkiem lub montewką, aby nie powstały grudki. Taki sosik wlewam do wywaru z kurczakiem, całość mieszam i dodaję koperek.